<< |
>> |
Х |
|
18 Април 2014 г.
На Велика Събота (19 април 2014 г.от 22.30 ч) шипковени ще могат да вземат от благодатния огън доне
|
На 19 април (събота) 2014 година от 22.30 ч. в храма „Възнесение Христово“ в село Шипково, жители и гости на Шипково ще могат да вземат от благодатния огън донесен от Йерусалим. Огънят се очаква да пристигне със самолет и да кацне в Пловдив на Велика събота около 18.30 часа. Той ще бъде носен от пловдивският владика Николай, който ще раздаде от него на представители на всички епархии в страната. Очаква се след пропътуваното на огъня през прохода Беклемето да достигне до Шипково и към 22.30 ч. отец Марин да започне богослужението в храма преди настъпването на Възкресение Христово . По време на литургията мъжкия хор към читалище „Светлина 1902 г“ ще има заедно с отец Марин и сина му песнопения.
За празника: На Велика събота според Библията Богородица и Мария Магдалена отишли на гроба на Христос. Там им се явил Ангел, който им съобщил, че Христос е възкръснал. На този ден вкъщи не се прави нищо, но традицията разрешава тези, които не са успели да боядисат яйцата в четвъртък и да омесят козунаците в петък да го направят днес. В тишина и очакване на светлото Христово Възкресение преминава съботният ден. Посрещането на Великден започва още в полунощ на Велика събота. Тогава църквата свиква миряните, които празнично облечени изпълват храмовете. Всички искат да са заедно по време на Пасхалната полунощница. Православните свещеници припомнят библейското събитие. Запалват свещи и повеждат богомолците в тържествено Литийно шествие. Точно в полунощ свещеникът запява възкресния тропар “Христос възкръсна от мъртвите”, с което обявява, че Възкресението се е случило. Всички християни си вземат огън от свещеника и се поздравяват с думите “Христос Воскресе – Воистина Воскресе” и си пожелават здраве и щастие. После с огъня, взет от храма, се прибират по домовете си мълчешком, като внимава да не угасне. С този огън те внасят вкъщи светлина. С него запалват кандилото пред домашната икона. Най-нетърпеливите веднага пристъпват към изпълнението на дългоочакваните обичаи – черпенето с козунак и вино и разбира се – чукането с яйца. Всеки иска неговото яйце да излезе борец. Защото ако стане, ще е много здрав през годината. С този ритуал се слага край на дългите великденски пости и се отговява.
След като сме се събудили късно в неделя след дългата и вълнуваща великденска нощ, отново сме в храма. Там преди обяд се отслужва църковната служба Тържествена вечерня, наречена “Второ Възкресение”. По време на нея се четат на различни езици текстове от Светото евангелие за това как възкръсналият Христос се явил пред своите апостоли и им заръчал да разнасят учението му и да разказват за Възкресението навред по света сред различните народи.
Празничната великденска трапеза има някои традиционни особености. Тя е украсена с венци от зеленина, сред които весело искрят шарени яйца, пиленца и зайчета. Има задължително и козунак. Сред неспирни поздравления, с много веселие и радост преминават трите празнични дни.
С пожелание за хубав празник и лекота на душата!
|